Yhdistyksen kesäretki Miessaareen 13.8.
Tervetuloa Suomen merihistoriallisen yhdistyksen kesäretkelle Miessaareen 13.8. 2023. Miessaari on edelleen puolustusvoimien hallinoima kohde, johon pääsee tutustumaan vain harvoin. Tämä on siis jännittävä mahdollisuus yhdistyksemme jäsenille! Lähtö on kello 10 Helsingin Kauppatorilta Lyypekin laiturilta, joka sijaitsee Kauppahallin vieressä. Alus palaa samaan laituriin viimeistään kello 16. Miessaari on rannikkolinnake, jossa on mm. rakennuksia ja rakenteita Venäjän vallanaikaisista kasarmeista sekä nykyaikainen käytössä oleva rannikkopatteri. Sotien välillä saaressa koulutettiin rannikkotykistöä, 1950-luvulla rannikkojääkäreitä ja 1960-luvulta alkaen saari on toiminut leiri- jaharjoituslinnakkeena. Saarta hallinnoi puolustusvoimat ja sinne maihinnousu on luvanvaraista. Saarella on kiehtova historia, josta meille kertoo matkalla oppaamme ST Ove Enqvist. Liikumme maastossa, joten varaudu mukaviin kenkiin ja punkkeihin, joita on kuulemma liikkeellä runsaasti. Saaressa on uintimahdollisuus.


Ilmoittautumiset 28.7. mennessä yhdistyksen puheenjohtaja Sari Mäenpäälle osoitteeseen pj@smhy.fi. Ilmoittautumiseen tarvitaan nimi, syntymäaika ja sähköpostiosoite. Matkan hinta on 10€ ja sisältää kahvin ja pienen suolapalan. Valitettavasti mahdollisia ruokavaliotoiveita ei voida toteuttaa. Saaressa ei ole kahvilaa, joten ottakaa mukaan eväitä ja juomapullo. Matkalle mahtuu 20 ensimmäiseksi ilmoittautunutta, joista yhdistyksen jäsenet ovat etusijalla. Matkan hinta maksetaan yhdistyksen tilille FI63 2199 1800 132362. Viitteeksi ilmoittautujan nimi ja MIESSAARI.