Arvoisat jäsenet ja merihistoriasta kiinnostuneet!
 
Suomen merihistoriallisen yhdistyksen syyskokous järjestetään Helsingissä 30.11, tilaisuus alkaa yleisöesitelmällä klo 17:00. Tapahtuma järjestetään Tieteiden talon väistötiloissa, jotka sijaitsevat Aalto yliopiston tiloissa osoitteessa Runeberginkatu 14-16 entisellä kauppakorkeakoululla. Kokoustilana toimii huone A319. Ennen varsinaista kokousta meillä on tuttuun tapaan kaikille avoin yleisöesitelmä, jonka aihe on ”Varhaiset tankkereiden öljypäästöt ympäristöongelmana maailman merillä ja Itämerellä". Esitelmän pitää Erkki Sinivaara komentaja evp, FT. 
 
Kaikkialla maailmassa tarvittiin 1900-luvulla halpaa energiaa, jota raakaöljy edusti. Tuotantoalueen ja kuluttajien välistä epätasapainoa tasattiin öljyn merikuljetuksilla. Öljy toi vaurautta ja hyvinvointia. Vastapainoksi syntyi myös vakavia ympäristötuhoja tankkereiden karilleajojen jälkeen. Esitelmä valottaa esimerkein 1960-luvulta 1980-luvulle, minkälaisia ympäristötuhoja tankkerionnettomuudet ovat eripuolilla maailmaa ja Itämerellä aiheuttaneet ja mitä niistä on seurannut. 
Esitelmän jälkeen alkaa vain jäsenille tarkoitettu yhdistyksen syyskokous. 
Lämpimästi tervetuloa! 
 
(Kuvassa Esson öljytankkeri tulossa Herttoniemen satamasta. Kuvaaja: Simo Rista. Helsingin kaupunginmuseo)