Valtakunnalliset 11. Merihistorian päivät järjestetään verkkotapahtumana 18. -19.3.2022.

Vaikka fyysinen tapahtuma onkin peruttu, etänä toteutettavat Merihistorian päivät mahdollistavat kaikille avoimen ja ilmaisen verkkotapahtuman. Tiedossa on paljon kiinnostavaa ohjelmaa, jota voi seurata etäyhteydellä mistä vain. Tapahtumaa isännöi Rauman merimuseo yhteistyössä Suomen merihistoriallisen yhdistyksen ja Suomen meriarkeologisen seuran kanssa.

Päivien teemana on tänä vuonna ”Biografia – ihmiset ja esineet”.  Kansainvälisenä keynote-puhujana on professori Stig Tenold (NHH Norges Handelshøyskole), jonka tutkimusaiheita ovat muun muassa merenkulun logistiikka, taloushistoria ja merihistoria. 

Monipuolisesta esitelmäkattauksesta löytyy aiheita niin merihistoriallisista kuin meriarkeologisista teemoista kiinnostuneille. Tarkempi ohjelma ilmoitetaan myöhemmin. Tapahtuman yhteydessä pääsee virtuaalivierailulle Rauman merimuseon “Merenkulkijat poikkeusoloissa” -näyttelyyn, joka avataan Merihistorian päivien yhteydessä

Ilmoittautumisohjeet ja linkki tapahtumaan tulevat myöhemmin. Seuraa myös Rauman merimuseon verkko- ja Facebook-sivuja:

https://rmm.fi/info/projektit/mhp2022/

https://www.facebook.com/Raumanmerimuseo