Arvoisat jäsenet,

Tervetuloa Suomen merihistoriallisen yhdistyksen kevätkokoukseen! Kokous järjestetään tuttuun tapaan Tieteiden talossa Helsingissä ja sitä edeltää kaikille avoin yleisöluento, jonka aiheena on valaanpyytäjien vaimojen kokemukset merillä.

Aika ja paikka: 4.5. klo 17 Tieteiden talo, Kirkkokatu 6, Helsinki,  Luentosali 504

Valaita ja vierailuja - kapteenien vaimojen kokemuksia

Valaanpyyntivesillä, FT Emilia Syväsalmi

Yhdysvaltalaisten valaanpyyntialusten matkat kestivät 1800-luvun puolivälissä useita vuosia. Matkoille mukaan lähteneet kapteenien vaimot kirjoittivat päiväkirjoihinsa kokemuksistaan pyyntivesillä. He kertoivat valaiden kohtaamisesta luonnossa ja pyynnin seuraamisesta. Lukuisat vierailut laivojen välillä tulevat myös monin maininnoin esille. Merellä ei oltu aina yksin, vaan yhteisöllisyys oli tärkeä osa valaanpyyntiä.

Esitelmätilaisuus on kaikille avoin ja sisältää kahvitarjoilun. Esitelmän jälkeinen kevätkokous on vain yhdistyksen jäsenille.

Alla kokouksen esityslista:

Fileesityslistakevatkokous23.docx